НИШКА ПОГАЧА

Дали сте подготвени за рецепт кој гарантирам ќе го правите често? Да?
Потребни ви се не многу намирници.
850 г брашно
500 мл млеко
60 г маргарин
3 жолчки
1 лажица сол

Квасецот изронете го и додадете го во сад со 150 мл млако млеко. Додадете 1 кафена лажица брашно, измешајте и оставете квасецот да стаса. Маргаринот растопете го, изладете и додадете го во садот. Потоа додадете ги преостанатото млако млеко, брашното, солта и 2 жолчки. Измешајте со лажица и оставете тестото да стаса. Уште 2 пати размесете го тестото со рака и стасајте го.
Потоа расплескајте го во тркалезна тава со пречник од 28 см, премачкана со масло и премачкајте го со изматена жолчка. Печете ја погачата 45 минути на 220 степени и оставете ја уште 10 минути во исклучена рерна. Извадете ја тавата од рерна.
Изладената погача извадете ја од тавата, искршете ја на парчиња и сервирајте ја по вкус.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.