Ова е вистинското име на Теја Дора! Пејачката има 32 години и еве што пишува на нејзината лична карта (фото)

Претставничката на Србија на „Песна на Евровизија“ Теја Дора е пејачка, пијанистка, композиторка, текстописец и музички продуцент.Таа е првиот изведувач од Србија кој имал повеќе од три милиони слушатели на платформата Spotify.Победничката на „Песна на Евровизија“ , Теја Дора, напиша неколку балкански хитови пред да реши и самата да се впушти во соло кариера.Најмладата добитничка на стипендија за престижниот музички колеџ Беркли во Бостон на Балканот, во 2018 година ја објави својата прва соло песна, насловена како ,,Да на мени је”, а значителна популарност постигна со синглот Dzhanum од 2023 година, што го направи за телевизиската серија Јужен ветер: На граница.Нејзиното вистинско име е Теодора Павловска, а пејачката има 32 години.

Пронајдете не на следниве мрежи: