Ова е најверојатниот состав на новата влада на Заев (имиња)

Loading...

Ова е можниот состав на новата влада на Заев

Вечерва во јавноста излезе скоро целиот список на имињата на новите министри во владата на СДСМ и ДУИ. Според информациите остануваат да се договорат уште некои мали ситници.

Претседател на Влада – Зоран Заев
Министерство за надворешни работи – Бујар Османи

Министерство за политички систем – Артан Груби
Министерство за внатрешни работи – Оливер Спасовски
Министерство за правда – Бојан Маричиќ
Министерство за одбрана – Радмила Шекеринска
Министерство за финансии – Фатмир Бесими
Министерство за економија – Крешник Бектеши
Министерство за транспорт и врски – Благој Бочварски
Министерство за земјоделие – Арјанит Хоџa
Министерство за екологија – Насер Нуредини
Министерство за труд и социјална политика – Јагода Шахпаска
Министерство за култура – Ирена Стефовска
Министерство за здравство – Венко Филипче
Министерство за образование – Мила Царовска
Секретаријат за Европски прашања – Никола Димитров

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...