Ова се жртвите на напаѓачите од Сиднеј. Мајка на две деца, ќерка на милионер, заштитник…

Напаѓач, идентификуван од полицијата како 40-годишниот Џоел Каучи, вчера избоде до смрт шест лица во трговски центар во Сиднеј. Од шестмината убиени, пет се жени. Меѓу жртвите има мајка на две деца, чувар и ќерка на милионер.Мајката на две деца Џејд Јанг (47) беше членка на Клубот за спасување на животи во сурфање Бронте. ,,Многу членови на клубот беа погодени од смртта на нашиот Џејд. Овој трагичен настан ќе влијае на секој од нас. Ве охрабруваме да побарате поддршка од семејството, пријателите, колегите членови на клубот”, испратија порака од клубот до членовите денес, како што објави  News.com.au.
The family of 47-year-old Bondi Junction stabbing victim Jade Young have requested this image of her is used | @6NewsAU pic.twitter.com/rnz4dVHcCh— Leonardo Puglisi (@Leo_Puglisi6) April 14, 2024
„Фараз Тахир побара засолниште во Австралија пред само една година“Муслиманската заедница за починатиот 30-годишен чувар рече дека тој трагично го загубил животот додека ѝ служел на јавноста. ,;Фараз Тахир побара засолниште во Австралија пред само една година, бегајќи од прогонот во неговиот роден Пакистан“, се вели во соопштението. „Тој брзо стана дел од нашата заедница, познат по својата непоколеблива посветеност и добрина. Нашите мисли и молитви се со семејството и најблиските на Фараз во овој тежок момент, како и со сите други жртви и нивните семејства. Нашето најдлабоко сочувство, “ се додава. „Минатата недела купи венчаница“Меѓу жртвите е и ќерката на милионер-претприемач. Дон Синглтон (25) била во трговскиот центар кога Каучи ја избодел до смрт. Работела како асистент во онлајн продавница во White Fox Boutique, а претходно студирала дигитални и социјални медиуми.  „Во текот на викендот изгубивме не само вработен, туку и некој што го сметавме за семејство. Сите сме уништени од оваа загуба. Зора беше слатка, љубезна личност која го имаше целиот свој живот пред себе. Таа беше навистина неверојатна. Нашето сочувство до нејзиниот партнер, семејството Синглтон и нејзините пријатели“, се вели во соопштението на продавницата. Синглтон оваа година требаше да се омажи за нејзината „душичка од детството“. Неименуваната пријателка изјавила за Дејли Телеграф дека отишла во трговскиот центар да купи шминка за свадба. ,,Минатата недела купи венчаница“, додаде таа. „Сакаме да известиме дека бебето е во стабилна состојба по неколкучасовна операција“Во нападот била убиена и Ешли Гуд (38). Напаѓачот ја избодел и нејзината деветмесечна ќерка, која се здобила со сериозни повреди, но е во стабилна состојба во болница. „Жалиме за загубата на Ешли – прекрасна мајка, ќерка, сестра, партнер, пријател, извонредна личност“, соопшти нејзиното семејство. „Би сакале да известиме дека бебето е во стабилна состојба по неколкучасовна операција. Многу сме благодарни за стручната грижа и вниманието на медицинскиот тим во детската болница во Сиднеј“, додаде таа. 
The family of Ashlee Good have given media permission to share this photo of her | @6NewsAU pic.twitter.com/uI1pfO6m78— Leonardo Puglisi (@Leo_Puglisi6) April 14, 2024
„Сакаме да им се заблагодариме на службите за итна помош и на двајцата мажи кои се грижеа за нејзината ќерка кога Ешли ја немаше. Сега треба да се справиме со она што се случи. Би сакале да побараме мир и приватност“, изјави семејството на убиената Ешли Гуд. . Полицијата на Нов Јужен Велс утринава соопшти дека им дава поддршка на роднините на жртвите, дека изгледа дека двете жртви немаат семејство во Австралија и дека се обидуваат да дојдат до нив преку агенции во странство.

Пронајдете не на следниве мрежи: