Ова се најчестите грешки при обидот за намалување на телесната тежина!

Обидот да се намали телесната тежина на здрав и долгорочен начин понекогаш може да биде фрустрирачки процес бидејќи секој поединец има свои уникатни потреби. Тоа значи дека не постои единствено решение за постигнување на нашите цели.

Наместо тоа, овој процес честопати бара од нас да се запознаеме себеси и да сфатиме што е тоа што му е потребно на нашето тело, додека правиме мали, но влијателни промени во нашата секојдневна рутина.

Ова се најчестите грешки при обидот за намалување на телесната тежина!
И понекогаш, дури и кога сме ги направиле овие промени, сè уште можеме да наидеме на некои блокади во постигнувањето на нашите цели. Во продолжение прочитајте ги најчестите грешки во обидот за одржување нормална телесна тежина.

Ова се најчестите грешки при обидот за намалување на телесната тежина!

Претерувате со здравата исхрана
Од клучно значење е да јадете храна која не само што ја сакате да ја јадете, туку е и богата со хранливи материи, сепак нутриционистите препорачуваат да ги измерите вашите порции за да не претерате со калориите.

„Иако храната како јаткастите плодови, путерот од јаткасто овошје, хумусот и авокадото се богати со хранливи материи и содржат здрави масти, тие содржат и повеќе калории од другите јаглени хидрати или протеини“, вели Ејми Гудсон, автор на The Sports Nutrition Playbook. „Многу луѓе кои сакаат да изгубат тежина мислат: „оваа храна е добра за мене, па не е важно колку јадам“, но тоа не е вистина бидејќи големината на порциите е клучна кога се обидувате да изгубите тежина“, вели авторката.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.