Одбиени жалбите, Јанакиески и Божиновски остануваат во притвор

Поранешниот министер за транспорт и врски во Владата на Никола Груевски, Миле Јанакиески и екс секретарот на владата Кирил Божиновски ќе останат во притвор. Попладнево, откако беа разгледани нивните аргументи дека не биле точни информациите дека ќе се дадат во бегство, Апелација одлучи да ги одбие нивните жалби.
Вчера, на јавна седница Јанакиески и Божиновски се бранеа дека информациите кои СЈО ги доставило до Кривичниот суд со кои барало притвор за нив, не биле точни и дека тие немале никаква намера да ја напуштат државата како нивниот поранешен шеф Никола Груевски. Јанакиески и Божиновски се обвинети во случајот „Титаник“, а по бегството на Груевски СЈО побара, а Кривичниот суд им определи 30 дневен притвор.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.