Одлична идеја за фина вечера: Пита со аспарагус, печурки и зеленчук

Аспарагусот е добар за јадење затоа што помага да се исфрли вишокот течност од организмот, а влакната со кои е богат се одлични за стимулирање на варењето на храната. Покрај тоа, тие се полни со витамини и минерали
Направете фантастичен, лесен и здрав quiche со аспарагус што ќе ги воодушеви дури и луѓето кои не се премногу „луди“ за здрава исхрана. Тоа е оброк полн со витамини, минерали, влакна и други состојки важни за физичкото и менталното здравје. Аспарагусот се смета за супер храна. Богат е со витамини А, Ц и К и фолна киселина, железо, бакар, калиум, фосфор, манган итн.
Дивиот аспарагус влегува во овој рецепт, но задолжително отсечете го дрвениот дел од стеблото, но не го фрлајте бидејќи може да биде одличен додаток на супи и чорби.
Состојки за quiche:
* 2,4 дл чаша
2 чаши сецкан аспарагус220 гр печурки исечени на парчиња
1 чаша сецкани домати
2 чаши сецкан кељ или спанаќ
350 гр меко тофу
1 чаша брашно од леблебија
1/4 чаша квасец
2 лажици соја сос
лажичка сушена мајчина душица
лажичка суво оригано
1/2 лажиче куркума
1/2 лажиче хималајска сол
1/4 лажиче црн пипер
Подготовка:
Вклучете ја рерната на 180 степени, и додека се загрева, започнете со подготовка. Загрејте малку масло во вок или длабока тава и ставете ги аспарагусот, печурките, доматите и кељот на средна топлина околу 5 минути, сè додека сè омекнат.
Потоа изблендирајте тофу, брашно од леблебија, квасец, соја сос и зачини во блендер и ставете ја оваа смеса во вок тавата со зеленчукот и печурките. Промешајте добро и префрлете го во плех за печење. Одозгора можете да ставите малку исечкан аспарагус.
Печете околу 40 минути. Кога е готово, оставете да се излади десет минути и сервирајте.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.