Одлична салата: Еве зошто треба да консумирате рукола

Што сè лекува руколата?
Оваа билка има бројни лековити својства. Експертите истакнуваат дека руколата го чува срцето, го намалува ризикот од многу болести и содржи материи кои имаат антиканцерогени својства.
Таа се смета за природен антибиотик, го регулира варењето, се користи за лекување на чир, остеопороза, хронична констипација, настинка и кашлица. Освен тоа, руколата ја чисти крвта, ги ублажува болестите на црниот дроб и го намалува ризикот од рак на дојка.
Како да ја користите руколата во кујна?
Руколата е присутна на пазарите од мај до октомври, а нејзината темнозелена боја на листовите укажува на тоа дека е свежо набрана. Најдобро е да се искористи веднаш по купувањето бидејќи брзо ги губи хранливите состојки, посебно витаминот Ц.
Што сè лекува руколата?
Оваа билка има бројни лековити својства. Експертите истакнуваат дека руколата го чува срцето, го намалува ризикот од многу болести и содржи материи кои имаат антиканцерогени својства.
Таа се смета за природен антибиотик, го регулира варењето, се користи за лекување на чир, остеопороза, хронична констипација, настинка и кашлица. Освен тоа, руколата ја чисти крвта, ги ублажува болестите на црниот дроб и го намалува ризикот од рак на дојка.
Како да ја користите руколата во кујна?
Руколата е присутна на пазарите од мај до октомври, а нејзината темнозелена боја на листовите укажува на тоа дека е свежо набрана. Најдобро е да се искористи веднаш по купувањето бидејќи брзо ги губи хранливите состојки, посебно витаминот Ц.
Салата од рукола
Потребни состојки: една помала главица зелена салата, 100 грама рукола, една лажичка балсамико оцет, две лажички ладно цедено маслиново масло, морска сол и 50 грама изрендан пармезан.
Припрема: Исецкајте ја зелената салата и руколата, посолете, ставете го маслиновото масло и оцетот и измешајте. На крај додадете го пармезанот.

 

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.