Од коронавирусот досега починаа 131 лице

Од последици на коронавирусот во Кина досега починале 131 лице, а заболени се повеќе од 4.600.
Бројот на починати во провинцијата Хубеи до синоќа се зголеми за 25, со што нивниот вкупен број изнесува 125.
Како што соопштија здравствените власти од провинцијата, каде има најмногу заболени, до синоќа биле пријавени 840 нови случаи, а вкупно со коронавирусот се заразени 3. 554 лица, пренесуваат британските медиуми.


Најголемиот број жртви и пациенти се од Вухан, главниот град на провинцијата, каде вирусот првпат беше регистриран.
Во светот досега се потврдени повеќе од 70 случаи на заболени од коронавирус, пренесе Си-Ен-Ен

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.