Озлогласената иранска гарда во специјална мисија на Крим: Ќе има ли пресврт на јужниот фронт

Според податоците на американските разузнавачки служби, членовите на елитната Иранска револуционерна гарда се наоѓаат во Украина, во окупираниот Крим, каде што ги обучуваат руските војници како да ги користат испорачаните ирански беспилотни летала.

Озлогласената иранска гарда во специјална мисија на Крим: Ќе има ли пресврт на јужниот фронт

Оваа вест претходно ја објави Институтот за проучување на војната од Вашингтон, кој, врз основа на јавно објавените податоци, заклучи дека непознат број членови на иранската гарда, стационирани на локации во Крим и регионот Керсон, најверојатно биле испратени во обучуваат руски оператори со беспилотни летала.

Последната потврда на оваа информација ја објави Њујорк Тајмс, кој цитира неколку владини претставници запознаени со чувствителните разузнавачки извештаи. Она што засега не е познато, освен точниот број на ирански гардисти, е дали тие самите управуваат со беспилотните летала или исклучиво обучуваат руски војници да ги користат.

Русија ги засили своите напади во последните недели со иранските беспилотни летала Шахед-136, едноставни и евтини системи за оружје што ги користат руските сили првенствено против цивилни цели и енергетски објекти. Иако овие беспилотни летала се бавни и не се премногу прецизни, тие се дизајнирани да бидат лансирани истовремено во голем број за да се преоптоварат одбранбените системи.

Обединетите нации истакнаа дека употребата на вакви беспилотни летала против цивилни цели е воено злосторство и нема речиси никаква практична воена цел. Беспилотните летала Шахед-136 би биле, смета ISW, многу покорисни доколку се користат во одбраната на регионот Керсон или на други фронтови, наместо да се обидуваат да ја заплашат и скршат волјата на украинскиот народ.

„Русите трошат многу софистицирана муниција, нивните крстосувачки ракети и беспилотни летала што им ги доставуваат Иранците, во овие спорадични напади врз цивилни и инфраструктурни цели кои всушност не предизвикуваат трајна штета, а исто така на ниту еден начин нема да ја принудат Украина да се предаде“. Мејсон Кирк, воен аналитичар на ISW за Русија.

Клаки и неговите колеги веруваат дека употребата на таква опрема на цивилни цели покажува дека рускиот претседател Владимир Путин очајно се обидува да го скрши украинскиот морал, наместо да постигне конкретни резултати на бојното поле. Стратегијата на Путин, се чини, е бран терористички напади, поради што повеќето граѓани на Украина ќе останат во мрак и студ пред зимата.

Од друга страна, помошта на Иран за Русија во конфликтот во Украина го става Техеран, веќе под притисок на санкциите, во позиција на дополнително дистанцирање од Западот и го изложува на потенцијално уште полоши санкции.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.