„ОТКРИЕНА НЕОБИЧНА ПЛАНЕТА“ Има речиси иста големина како Земјата, а денот и ноќта на неа траат ЗАСЕКОГАШ

Новооткриената планета во вселената, која е „практично со иста големина како Земјата“, орбитира околу црвената ѕвезда на секои 17 часа, со што цела година на планетата е пократка од еден ден на Земјата.Карпестиот свет на таа планета, наречен Спекулус-3б, е оддалечен 55 светлосни години од Земјата и е откриен додека се движел пред својата ѕвезда домаќин , ултра студено црвено џуџе кое е половина потопло од Сонцето и 100 пати помалку светла, пренесува лондонски Гардијан.И додека годините се кратки на Speculus-3b, деновите и ноќите се бескрајни.– Веруваме дека планетата ротира синхроно, така што истата страна, која се нарекува дневна страна, е секогаш свртена кон ѕвездата, исто како што Месечината е свртена кон Земјата. Од друга страна, ноќната страна е заробена во бескрајна темнина – изјави Мишел Гијон, астроном од Универзитетот во Лиеж во Белгија и главен автор на студијата.Ова е само вториот планетарен систем откриен околу ваква џуџеста ѕвезда, по откривањето на седум карпести светови околу Трапист-1, уште една студена црвена џуџеста ѕвезда оддалечена 40 светлосни години од Земјата.
Astronomers have discovered a new Earth-sized world orbiting an ultra-cool star.The ‘SPECULOOS project’, an international collaboration of researchers, discovered the new planet ‘SPECULOOS-3 b’.Learn more about the planet and our involvement here: https://t.co/ip8LpALfyI pic.twitter.com/eS4XnkTO76— Uni of Birmingham (@unibirmingham) May 21, 2024
Истражувачите ја забележале планетата додека го преминувала лицето на своето „Сонце“, предизвикувајќи слабеење на светлината на ѕвездата. Транзитот беше откриен од глобалната мрежа на роботски телескопи Spekulus “Speculoos” (Пребарај за планети кои затемнуваат ULtra-coOL Stars).Ултра ладните црвени и мали ѕвезди сочинуваат околу 70 отсто од ѕвездите во нашата галаксија и преживуваат околу 100 милијарди години , што ги прави кандидати за последните ѕвезди што сјаат во универзумот. Бидејќи се толку слаби и расфрлани по небото, астрономите мора да ги набљудуваат неколку недели за да откријат планети кои минуваат пред нив.Долгиот животен век на црвените ѕвезди значи дека планетите што орбитираат околу нив може да бидат доволно топли доволно долго за да се развие живот. Но, во случајот со Spekulus-3b, секој живот би се соочил со исклучително сурова средина. Тесната орбита на планетата значи дека има многу зрачење , односно прима 16 пати повеќе енергија во секунда од Земјата.„Во таква средина, присуството на атмосфера околу планетата е многу малку веројатно “, рече Џулиен де Вит, планетарен научник во МИТ и ко-директор на Северната опсерваторија Спекулус и нејзиниот телескоп Артемида.

Пронајдете не на следниве мрежи: