Откриено е дали ВАКЦИНАТА НА ФАЈЗЕР штити од мутираните соеви, не се надеваа на ова

Новата стапка на ефикасност од 91,3 проценти е пониска во однос на 95 проценти колку што беше првично објавено во ноември
Компаниите Pfizer и Biontek денес објавија дека нивната вакцина против ковид-19 е скоро 91 процент ефикасна во спречување на вирусот.
Цитирајќи ажурирани податоци од истражувањето, компаниите велат дека вакцината се покажала како 100 проценти ефикасна во спречување на инфекција со корона кај учесниците во студијата во Јужна Африка, каде што доминантен е новиот вид на вирус Б1351, иако бројот на учесници во студијата бил релативно мал – 800 .
Новата стапка на ефикасност од 91,3 проценти е пониска од 95 проценти како што беше првично објавено во ноември со 44,000 учесници во студијата, наведува Ројтерс, и додава дека оттогаш се појавија преку нови соеви на вирусот ширум светот.
Извршниот директор на „Фајзер“ Алберт Бурла изјави дека ажурираните резултати, кои вклучуваат податоци за испитување на над 12 000 лица вакцинирани најмалку шест месеци, им овозможуваат на „Фајзер“ и „Бионтек“ да аплицираат за целосно одобрување во САД.
Во моментов, вакцината е одобрена по итна постапка од американската Администрација за храна и лекови.
Резултатите од тестот „ги донесоа првите клинички резултати според кои вакцината може ефикасно да заштити од циркулирачките соеви, што е клучен фактор за постигнување на имунитет и завршување на пандемијата“, изјави извршниот директор на Бионтек, Угур Сахин.
Сепак, експертите стравуваат дека новите соеви на ковид-19 од Јужна Африка и Бразил би можеле да бидат поотпорни на постојните вакцини и третманот.
Повеќе од 300 случаи на јужноафриканскиот сој се откриени во 25 сојузни држави, покажуваат податоците на американските федерални држави.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.