Папата ќе го прогласи инфлуенсерот за светец! Ова е прв случај во светот: Позната е причината за беатификација (ВИДЕО)

Карло Акутис, кој почина од леукемија во 2006 година, е на добар пат да стане првиот инфлуенсер во светот кој е прогласен за светец.Имено, папата Франциско го одобри „второто чудо“ поврзано со овој тинејџер кој имал само 15 години кога починал.Во исто време, по процесот на беатификација, Чарлс ќе стане првиот светец во Католичката црква што се родил во овој милениум.Католичката црква ги препозна напорите на Карл за време на неговиот живот да го привлече вниманието на јавноста кон „Божјите учења“. Роден во Лондон, Карло го помина поголемиот дел од својот живот во Италија, каде што креираше веб-страница за документирање на чудата што се случуваат низ светот. Тој беше особено познат меѓу верската заедница по неговите зборови на инспирација, охрабрувајќи ги верниците секогаш да гледаат кон Исус и Бога.Тој наводно никогаш во животот не пропуштил ниту една дневна миса. Карло Акутис беше прогласен за прогласен за светец во 2020 година, што е првиот чекор да се прогласи некој за светец. Папата Франциско го покрена ова прашање на вчерашната средба со кардиналот Марчело Семерар, кој е задолжен за беатификацијата.
Pope makes first influencer ever a saint at just 15 years old after ‘miracle’: Carlo Acutis, who sadly died of leukaemia in 2006, was granted a ‘second miracle’ by Pope Francis on Thursday. He is the first influencer to ever be made a saint https://t.co/6lqJz9jrNS pic.twitter.com/Lv6P1XCoWs— JPNWMN (@JPNWMN) May 24, 2024
Како дел од овој процес, неодамна му се припишува необјасниво чудо на Карл и ќе му овозможи во догледно време да стане светец. Според Ватикан, ова чудо се однесува на жена од Костарика која се молела на гробот на Чарлс во Асизи, Италија, откако нејзината ќерка доживеала тешка несреќа на 2 јули 2022 година.Ќерката Валерија се здобила со сериозна повреда на главата откако паднала од велосипедот во Фиренца, каде што учела на универзитет. Прогнозата за нејзиното закрепнување беше мрачна. Нејзе ѝ требаше високоризична операција на черепот и отстранување на коските за да се намали притисокот врз нејзиниот мозок.

Но, лекарите и нејзината мајка Лилијана се плашеа дека нема да преживее. И секретарката на мајката на повреденото девојче почнала да и’ се моли на Карла и самата отишла на неговиот гроб.Во соопштението од ватиканскиот весник потоа се објаснува: Истиот ден, болницата ја известила Лилијана дека Валерија почнала спонтано да дише. Следниот ден почнала да се движи и делумно го вратила говорот. Помалку од еден месец подоцна, крварењето во нејзиниот мозок исто така исчезна. Веќе на 11 август почнала со рехабилитациска терапија.Нејзиното закрепнување напредуваше брзо и на 2 септември, Валерија и Лилијана повторно беа на аџилак во Асизи за да му се заблагодарат на блажениот Чарлс за неговото чудо.

Пронајдете не на следниве мрежи: