Парена торта со ганаш од горко чоколадо

Состојки
Пандишпан
6 лажици шеќер
6 лажици масло
6 лажици вода
6 лажици млеко
6 лажици брашно
2 лажици какао
1 лажица прашок за печиво
шербет
250 мл. вода
5 лажици шеќер
Ганаш
500 мл. слатка павлака
300 гр. горко чоколадо

Многу едноставна и брза торта за подготовка. Одлична идеја за роденденски подарок во последен момент.
Јајцата со шеќерот се матат со миксер околу 5 минути. Се додаваат маслото. водата и млекото и повтотно се мати со миксер околу минутка. Се гаси миксерот, се додаваат брашното и какаото и се меша со спатола.
Смесата се става во тава за печење и се печи на загреана рерна 180 степени околу 20 минути.
Во тава на оган се додаваат водата и шеќерот за шербетот и се варат околу една откако ќе зоврие, се остава да се лади десетина минути.
Со изладениот шербет се полива пандишпанот.
Во тава на оган се додаваат исецканото горко чоколадо и слатката павлака за ганаш додека не се растопи чоколадо и се остава да се лади дваесетина минути.
Изладениот ганаш се додава врз пандишпанот. Се декорира по желба и се остава да се лади во фрижидер околу 2 часа.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.