Пет носачи на авиони на НАТО ВО МЕДИТЕРАНСКИТЕ ВОДИ Меѓу нив и суперносачот USS Gerald Ford, оваа концентрација на моќ НЕ E СЛУЧАЈНА

Како резултат на украинската војна, Медитеранот стана голем воен басен, со сите неопходни последици од таквата трансформација. Најмалку три носачи на авиони од различни земји-членки на НАТО во моментов пловат во Медитеранот, а во негова непосредна близина има уште најмалку две пловечки чудовишта на војната, вклучувајќи го и најновиот суперносач на американската морнарица USS Gerald R. Ford.

Пет носачи на авиони на НАТО ВО МЕДИТЕРАНСКИТЕ ВОДИ Меѓу нив и суперносачот USS Gerald Ford, оваа концентрација на моќ НЕ E СЛУЧАЈНА

Како што пишува познатиот воен портал The War Zone, а пренесува Слободна Далмација, НАТО ваквата концентрација на пловечки чудовишта околу топлото Средоземно Море ја оправдува со „координирање на различните активности на голем број големи поморски средства“ и „како можност за вежбање за идни „конфликти на високо ниво“.

И од оваа формулација е јасно дека приказната не завршува со пет носачи на авиони ширум Европа, бидејќи секој од нив е дополнително надополнет со бројна придружна флота на помошни воени бродови.

Треба да се напомене дека ударните групи на носачи на авиони обично вклучуваат подморници. Иако овие податоци не се објавени, Европа забележа значителна количина на активности на американски подморници во последните месеци.

Што се однесува до тековните операции на НАТО, суперносачот на американската морнарица Џералд Р. Форд моментално е закотвен во Солент, теснец меѓу Велика Британија и Островот Вајт кој е поврзан на двата краја со Ла Манш.

Носач Air Wing 8 (Carrier Air Wing), кој вклучува ескадрили на ловци F/A-18E/F Super Hornet, EA-18G Growler авиони за електронско војување, E-2 Hawkeye рано предупредување и контролен авион, C-2 Greyhound Carrier Onboard Delivery (COD) на авиони и хеликоптери MH-60R и S Seahawk. Придружната ударна група на Форд го вклучува крстосувачот УСС Норманд од класата Тикондерога, три разурнувачи од класата Арли Бурк и бродот на американската крајбрежна стража УСЦГЦ Хамилтон од класата Легенда.

По неодамнешната посета на Сплит, носачот на американската морнарица од класата Нимиц УСС Џорџ Х.В. и понатака се наоѓа во Јадранот. Оправданието е дека е распореден за евентуална помош на сојузниците во НАТО.

Ударната група „Буш“ се состои од авиони „Ер Винг 7“ и крстосувачот „УСС Леите Галф“ од класата Тикондерога и четири разурнувачи од класата Арли Бурк. Буш е во Медитеранот од август, кога го замени Хари С. Труман и нејзината поврзана ударна група.

На почетокот на ноември, Обединетото Кралство го испрати носачот на кралската морнарица ХМС Квин Елизабета во Северното Море на наводна вежба. Распоредувањето е дел од пошироката британска воена операција „Оп Ахил“, која делумно е насочена кон обезбедување безбедност во Европа во светло на војната во Украина. Се верува дека „Кралицата Елизабета“ е придружувана од стелт-ловци F-35B Joint Strike Fighters, како и хеликоптери Merlin и Wildcat.

Исто така, логично е да се претпостави дека италијанскиот носач на авиони ITS Cavour сè уште оперира во Средоземното Море, околу својата домашна база во Џеноваскиот залив. Носачот обично носи американски Phantom 35B, како и авиони AV-8 Harrier и хеликоптери AV101.

На почетокот на октомври го напушти пристаништето Таранто за да учествува во вежбата на НАТО и европските сили Маре Аперто 22-2. Во тоа време, италијанската морнарица објави слики на кои се гледаат разурнувачот од класата Оризонте, ITS Caio Duilio и разурнувачот од класата Бергамини, Луиџи Ризо, како го придружуваат носачот, заедно со различни сојузнички воени бродови од Постојаната НАТО поморска група 2 (SNMG2).

Претходно оваа недела, француската морнарица исто така објави дека единствениот носач на авиони во земјата, Шарл де Гол, го напуштил пристаништето Тулон. Со заедничката ударна група, тој учествува во мисијата Антарес, која ја опишаа како „одржување видливо присуство на Франција во поморските области“.

Колку што е познато, распоредувањето на Шарл де Гол ќе му овозможи на носачот и другите француски и сојузнички сили да оперираат во источниот Медитеран и потенцијално Црвеното Море и Индискиот Океан во догледна иднина.

Воздушното крило на носачот Шарл де Гол вклучува борбени авиони Rafale M, хеликоптери NH90 Caiman и AS365 Dauphin, авиони за рано предупредување и контрола E-2 Hawkeye и копнени поморски патролни авиони Atlantique 2. Носачот е придружуван од најмалку еден Horizon класа уништувач и една фрегата од класата Аквитанија, вклучувајќи подморници и други бродови на француската морнарица и нејзините сојузници.

Иако НАТО објави дека ниту едно од гореспоменатите распоредувања на пет носачи на авиони во и околу Медитеранот „не е дел од поголем координиран напор“, тешко е да не се видат петте пловечки ударни групи кои дејствуваат истовремено како значаен приказ на западната поморска моќ. И тоа токму во моментот кога украинскиот конфликт со неодамнешните проектили се прелеа во полската НАТО зона.

Иако силите на секоја нација работат во согласност со нивните цели на мисија, напредната соработка покажува единство кон колективната одбрана на Алијансата.

Овој настан ги предизвикува сојузничките нации да ја координираат веродостојната борбена моќ низ евроатлантската област и да ја покажат кохезијата и интероперабилноста на НАТО. Пет носачи на авиони во нашата оперативна област се дополнителна можност да го консолидираме нашиот пристап кон контра-авионите одбрана, соработка меѓу домени и морска-копнена интеграција“, изјави за медиумите вицеадмиралот на Кралската морнарица Кит Блаунт, командант на сојузничката поморска команда на НАТО.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.