Платини: Блатер ги напаѓа сите членки на УЕФА

Мишел Платини, одговори на коментарите на првиот човек на ФИФА, Сеп Блатер, поврзани со организацијата на Европското првенство кое во 2020 година ќе се одржи во 13 држави.Според Блатер, ЕП би требало да се организира во една или максимум две држави, а не во 13 земји, бидејќи на тој начин континеталното првенство ќе останело без срце и душа.„Во УЕФА сите наши проекти, како ЕУРО 2020 или финансискиот фер плеј се резултат на дијалог и колективна одлука на сите страни. Нападот на ЕУРО 2020, може да биде насочен кон претседателот на УЕФА, но тоа во суштина е напад врз 52 од 53 земји членки на УЕФА“, изјавил Платини за „L`Equipe“.
МакфаксМишел Платини, одговори на коментарите на првиот човек на ФИФА, Сеп Блатер, поврзани со организацијата на Европското п

Пронајдете не на следниве мрежи: