ПЛЕНКОВИЌ КАНДИДАТ ЗА НАСЛЕДНИК НА ФОН ДЕР ЛАЕН? Германски медиуми: Хрватскиот премиер во трка за функцијата ШЕФ НА ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА!

Урсула фон дер Лајен , според извори на германски Билд во политичките лидери на Европската унија, полека ја губи поддршката од конзервативната група европски партии (ЕПП) за новиот мандат на чело на Европската комисија и Најверојатно евроконзервативците ќе најдат замена за неа во хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ или грчкиот премиер Киријакос Мицотакис.– И Пленковиќ и Мицотакис наводно веќе изразиле интерес за понудата да бидат кандидати за наследничка на Урсула фон дер Лајен . Роберта Мецола од Малта, која нема искуство во извршната власт, но има голема самодоверба и амбиција и, како што се покажа на конгресот за номинации на ЕПП во Букурешт на почетокот на март, има поголем талент за говори од Фон дер Лајен, се шпекулира како кандидат и за претседател на парламентот – пишува Билд во написот силно не се согласува со опцијата Урсула фон дер Лајен да добие уште еден мандат како шеф на Европската комисија. Германскиот таблоид, на пример, цитира неименуван пратеник во Европскиот парламент од редовите на Христијанско-демократската унија (ЦДУ), кој бил прашан какви се шансите новото свикување на ЕП повторно да го изгласа актуелниот претседател на ЕК.„Мали се шансите на Урсула“– Искрено, мали се шансите… – изјави неименуваниот пратеник за Билд . Дури и ако мнозинството во ЕП да гласа за кандидатот за ЕП беше на дофат, останува прашањето по која политичка цена, вели истиот извор за Билд.Таблоидот оди чекор подалеку, тврдејќи дека Урсула фон дер Лајен нема поддршка за кандидатурата за нова претседателка на ЕК дури и во сопствената партија ЦДУ. Во прилог на тоа тврдење наведуваат дека ЦДУ во актуелната кампања за изборите за Европскиот парламент не користи плакати со портрети на актуелниот претседател на ЕК. На последната тема Билд доби објаснување од ЦДУ дека заобиколувањето на имиџот на претседателот на ЕК во кампањата се користи од тактички причини.– Фон дер Лајен сакаше да го промовира својот партиски пријател од ЦДУ, Маркус Пајпер, на високо платена позиција претставник на малите и средни претпријатија во ЕУ. Но, имаше обвинувања за непотизам, дури и од еврокомесари. Назначувањето на Пајпер беше огорчено одбиено. Овој пример покажува дека Фон дер Лајен има моќни противници, вклучително и во редовите на конзервативното партиско семејство ЕВП, кое ги вклучува и ЦДУ и ЦСУ – според Билд.Аферата ФајзерИстиот извор оценува дека актуелната шефица на ЕК има премногу пречки пред себе доколку сака да оствари нов мандат. Заедно со споменатиот отпор во сопствените редови, фон дер Лајен мора да придонесе за победничкиот резултат на ЕПП на изборите за Европскиот парламент, потоа да ги придобие коалициските партнери во парламентот и на крајот поддршката од шефовите на влади на ЕУ. земји членки. Истовремено, Билд оценува дека коалициските партнери на ЕПП, како Зелените, кои не се задоволни од темпото на зелената транзиција на ЕУ, како и десничарите кои сакаа да го запрат левичарскиот кандидат за претседател на ЕК по секоја цена, а сега Урсула фон дер Лајен, се разочарани од потезите на претседателот на ЕК во актуелниот мандат, тие ја критикуваат недоволно десничарската политика.„Билд“ потсетува и на аферата со нетранспарентното набавка на вакцини против СОВИД-19 од „Фајзер“, како и на големите критики за тоа што целосно застана на страната на Израел во актуелниот конфликт со Хамас и Иран. Весникот смета дека проблем за Фон дер Лајен е опаѓањето на популарноста и угледот на францускиот претседател Емануел Макрон, кој и беше силна поддршка при доаѓањето на чело на ЕК.Разговарајќи во детали со политичката судбина на Урсула фон дер Ајен, Билд само случајно ги претставува нејзините можни наследници. За Пленковиќ весникот наведува дека неодамна победил на парламентарните избори во Хрватска , а за Мицотакис дека е многу влијателен во Брисел.

Пронајдете не на следниве мрежи: