Погребот на Алексеј Навални, погребните компании одбиваат да го носат телото откако добиле закани

Со часови до погребот на Алексеј Навални, тимот продолжува да се соочува со тешкотии при организирањето на прошталната церемонија.Портпаролката на покојната опозиција, Кира Јармиш, рече дека не успеале да најдат погребна кола за да го однесат телото во црквата.„Непознати лица се јавуваат во погребални компании и им се закануваат дека го носат телото на Алексеј“, рече таа.Погребот ќе се одржи во петок (денес) на периферијата на Москва – две недели откако тој почина во затвор на Арктикот, пренесува bbc .Во средата, тимот објави дека комеморацијата ќе се одржи во 14:00 часот (по локално време) во Москва.Погребот потоа ќе се изврши на гробиштата Борисовское околу 16:00 часот.Погребната служба ќе се пренесува и онлајн на каналот на Навални на Јутјуб.Инаку, Навални почина на 16 февруари во руски затвор, каде што издржуваше неколку казни по измислени обвиненија.Alexei Navalny’s public memorial ceremony is set to take place at 12 p.m. Moscow time at a church in southeastern Moscow.Footage published by @mediazzzona this morning showed a convoy of police trucks heading toward the church.pic.twitter.com/rkRuBYRS6U— The Moscow Times (@MoscowTimes) March 1, 2024

Пронајдете не на следниве мрежи: