Полнети пиперки со пченица

10 посни јадења подготвени без масло

8 бабури
500 г пченица
300 г праз
200 г печурки буковки
100 г домати
3 чешниња лук
1/2 лажичка црвен пипер
босилек
сол и мелен црн пипер
Ситно исечкајте ги празот и печурките, а доматот исечкајте го на ситни коцки.
Во тава на оган динстајте ги на вода исечканиот лук и црвениот пипер, па додадете ја варената и мелена пченица. Посолете и наросете црн пипер.  Додадете босилек и дополнителни зачини по желба, па со подготвениот фил наполнете ги пиперките. Наредете ги во тава и покријте ја со алуминиумска фолија. Печете 30-тина минути на 180 степени.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.