Популарната водителка на националниот дневник ја истетовира брадата: Гледачите ја осудија и бараат да биде отпуштена

Тетоважите на лице често предизвикуваат дебати на Интернет, при што некои поединци тврдат дека треба да бидат ограничени на телото, додека други го прифаќаат културното значење зад нив.Телевизиската водителка Орини Каипара (41) влезе во историјата кога му се придружи на новозеландскиот Њушаб како презентерка на вести, станувајќи првата водителка на ТВ вести во ударните термини која носи моко кауае, почитуван културен симбол што го носат жените Маори.Маорите, домороден полинезиски народ на копното на Нов Зеланд, сметаат дека „moko kauae“ се длабоки симболи на наследството и идентитетот. Овие тетоважи на лицето, кои традиционално се тетовираат на усните и брадата, ги симболизираат семејните врски на жената, лидерството во нејзината заедница и почитта за нејзината лоза, статус и способност. View this post on Instagram A post shared by Oriini Kaipara (OFFICIAL) (@oriinz)Сепак, среде пофалбите, еден гледач потпишан како Дејвид го изрази своето незадоволство од тетоважата на Каипара испраќајќи и мејл.Сè уште силно се противиме да користите презентерка на вести од Маори со моку што изгледа навредливо и агресивно. Лош изглед. Таа, исто така, го пробива маорскиот јазик што ние не го разбираме. Престанете веднаш – напиша тој за Дејли мејл.Каипара храбро се справи со проблемот, споделувајќи слики од пораките на Инстаграм и одговарајќи достоинствено.Денес ми е доста, одговорив. А никогаш не го правам тоа. Го прекршив сопствениот код и го притиснав копчето за испраќање“, напиша таа во приказната на Инстаграм покрај скриншотот од пораката на Дејвид.Instagram / oriinzКаипара, исто така, го сподели својот одговор на е-поштата до Дејвид, каде што напиша дека не може сериозно да ја сфати неговата жалба „бидејќи немало прекршување на стандардите за емитување“.

Пронајдете не на следниве мрежи: