Почина сопственикот на ЛА Лејкерс

Сопственикот на ЛА Лејкерс, Џери Бас, почина во 79-та година од животот, јави „Los Angeles Times“.Бас, минатата седмица, бил хоспитализиран, а се претпоставува дека тој боледувал од рак.Џери Бас во 1979 година ги купи Лејкерси, арената „Форум“, хокеарскиот тим ЛА Кингс и ранч од 5.000 хектари од Кент Кук за сума од 67,5 долари. ЛА Лејкерс на чело со Бас освоија 10 шампионски титули.Бас во 2010 година бил избран во кошаркарската Куќа на славните.
МакфаксСопственикот на ЛА Лејкерс, Џери Бас, почина во 79-та година од животот, јави „Los Angeles Times“.

Пронајдете не на следниве мрежи: