ПОЧНАА НАЈГОЛЕМИТЕ ИЗБОРИ ВО ИСТОРИЈАТА: Во најнаселената земја во светот право на глас имаат речиси МИЛИЈАРДА ЛУЃЕ, ќе траат 6 НЕДЕЛИ (ФОТО)

Жителите на Индија почнаа да гласаат на најголемите парламентарни избори во земјата во светот.Избирачките места беа отворени во петокот, но тоа е само прва и најобемна фаза од декларирањето на гласачите, кои во најнаселената земја во светот брои речиси 969 милиони.Индија има 1,4 милијарди луѓе, а Си-Ен-Ен објави дека под водство на премиерот Нарендра Моди, земјата стана најбрзо растечката голема економија на планетата и модерна глобална сила.
Американската телевизија пренесува дека се очекува популистот Моди да ја продолжи историската трансформација на Индија трет последователен мандат на чело на владата.Гласањето на најголемите демократски избори во историјата на човештвото се спроведува во седум фази во текот на шест недели, а пребројувањето на гласовите е закажано за 4 јуни.
Ќе бидат избрани 543 членови на Долниот дом на парламентот, додека преостанатите две места ќе ги пополнат луѓе назначени од Драупади Мурму, претседателот на Индија.Во петокот почна гласањето во 21 сојузна држава и територии на синдикатот, а некои држави се толку големи што изборниот процес во нив ќе се одвива во седум фази, додека во помалите гласањето се одвива само во еден ден.
Една од политичките најважните држави е Утар Прадеш, дом на 240 милиони луѓе и како најголема во Индија, има 80 пратеници.

Пронајдете не на следниве мрежи: