По 10 години прозборе дадилката на децата на Вилијам и Кејт! Откриени тајните на воспитувањето во дворот – еве низ што треба да поминат и кои се нивните обврски

Марија Тереза ​​Турион Борало на колеџот Норланд тренирала да биде кралска дадилка и денес се грижи за децата на принцот Вилијам и Кејт Мидлтон.Марија му се придружи на кралското семејство во 2014 година кога принцот Џорџ имаше осум месеци. Десет години подоцна, Марија сè уште работи за Вилијам и Кејт, помагајќи им да се грижат за нивните три деца: принцот Џорџ, принцезата Шарлот и принцот Луис. Додека децата на принцот и принцезата од Велс се сега на училиште во престижниот Ламброк во Беркшир поголемиот дел од неделата, има многу повеќе работа со младите кралски членови надвор од училиштето. Помина времето на менување пелени и одвикнување од доење, па нивната дадилка Марија Борало деновите ги поминува измислувајќи активности за триото и им дава домашна задача. Медиумите разговараа со дадилката Луена Худ, авторка на книгата „Првата година на бебето“, која се школувала на познатиот колеџ Норланд во Бат, исто како дадилката Мери која се грижи за децата на принцот и принцезата од Велс. Луена сподели како изгледа улогата на дадилка за децата на училишна возраст. – Улогата на дадилката на Норланд се менува како што растат нивните обврски, иако вие не сте помалку зафатени! Организацијата е клучна. За време на училишните денови, од вас се бара да организирате превоз до училиште и да планирате различни времиња за отпуштање за воннаставни активности, како што се спортови и клубови. Организацијата е клучна за секое дете да има хранлив појадок, што му дава сила за напорниот ден на училиште. И не смееме да заборавиме дека децата мора секој ден да одат на училиште во соодветна униформа или со потребната спортска опрема.Детски униформи– Децата на оваа возраст растат брзо и минуваат низ нагли скокови на раст. Задачата на бебиситерката е да се погрижи сите алишта и обувки да стојат добро и дека сè е соодветно означено. Лекциите за шиење на факултет го покриваат ова прашање, вели Ловена, додавајќи: – Планирањето на хранливи вечерни оброци за задоволување на гладните деца е исто така важен дел од нашата работа. Познавањето на училишните менија и планирањето е важно однапред за да нема преклопувања, за да немаат, на пример, рибна пита во ист ден за ручек и вечера.Поддршка за секое дете посебно Работата на дадилката е да се грижи за секое дете како индивидуа, а таквиот пристап влијае на дневниот распоред, открива Ловена. – Секое дете е индивидуален карактер и има своја личност, а нашата работа како дадилка е да планираме активности кои ќе ги држат малечките зафатени – објаснува тој.– Тоа може да биде играње фудбал или организирање некоја уметничка активност. Од дадилката ќе се очекува да му помогне на секое дете со домашната задача и да ја направи што е можно позабавна и интересна. Во зависност од тоа како секое дете учи, може да се организира место за пишување домашна задача во градината или во затворен простор за да се избегне досада и отпор од детето.– Да се ​​биде потпора и сојузник на детето е најважното нешто за децата да израснат во зрели возрасни. Патувањата со автомобил обично се покажуваат како одлично место за да станете уво што слуша за да можете да разберете со што се бори вашето дете на училиште или во што особено ужива. Поттикнување на независноста Учењето на децата да се грижат за себе е клучен принцип за нордиската дадилка и така работи Марија Борало во кралскиот дом во Велс. Луена вели:– Поттикнувањето на независноста е дел од нашата улога, подучувајќи ги нашите одделенија да преземат одговорност и да ја користат својата иницијатива, а пофалувањето на овие постапки е клучно за самодовербата на детето. Може да биде едноставно како да го местите креветот наутро или да научите како да направите пржени јајца за појадок. Ние стануваме нивни учители и поважно е да ги научиме на тие вештини отколку самите да ги извршуваме задачите за нив. Нема поголемо задоволство од тоа да се види радоста на лицето на мало дете кога ќе заврши задача што некогаш не можел сам да ја заврши .

Пронајдете не на следниве мрежи: