ПРВИ ВИДЕА ОД НАПАДИТЕ НА ДРОНОВИТЕ НА КРИМ: ПВО ги пресретнува, во Севастопол одекнуваат ЕКСПЛОЗИИ (ВИДЕО)

Прорускиот гувернер на Крим, Михаил Развозаев, вечерва изрази сочувство за градот Севастопол на Крим, кој беше нападнат од украински беспилотни летала.

Тој изјави и дека противвоздушната одбрана веќе соборила два авиони.

Во моментов нашата противвоздушна одбрана работи. Во тек е напад со дрон. Според првичните информации, веќе се соборени два дрона. Сите сили и служби се во готовност – напиша Развозаев на Телеграм, пренесе агенцијата ТАСС.

На социјалните мрежи беа објавени видеа од напади и пресретнување на украински беспилотни летала.

Тој додаде дека цивилните згради не се оштетени и ги повика жителите да останат смирени.

Ве молам, останете мирни – рече гувернерот. Пловидбата на патничкиот поморски превоз во Севастопол е прекината, соопштија градските власти.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.