Предјадење кое ќе ве воодушеви: Воздушни стапчиња кифли со сусам

Овие кифлички со неодолив вкус се идеален додаток на  трпезата.
СОСТОЈКИ:500 мл млеко, 01 свеж квасец, 3 лажици шеќер, 1 лажица сол, 1 чаша масло, 1 кг брашно, 1 јајце, 100 гр сусам,  250 гр крем сирење.НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:
Во топло млеко разматете квасец па додајте шеќер, сол и три лажици брашно. Измешајте и оставете квасецот да надојде. Во поглем сад замесете глатко тесто од брашно, масло и надојден квасец.
Од тестото направете топчиња со големина на орев и развлечете ги на многу тенки квадрати, со пречник од прилика 13 см. Секое парче премачкајте го со сирење и свиткајте го на тенки кифлички кои наликуваат на стапчиња.
Наредете ги во плех, премачкајте ги со разматени јајца, посипете со сусам и оставете ги на топло околу 15 минути. Печете во рерна на 200 степени околу 15 минути.НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:
Во топло млеко разматете квасец па додајте шеќер, сол и три лажици бр

Пронајдете не на следниве мрежи: