Пред Новак Ѓоковиќ се клучни недели! Разликата се намали, на Ѓоковиќ му се заканува опасност да падне од тенискиот трон: На врвот има промени (фото)

Новак Ѓоковиќ овој понеделник повторно е прв на АТП листата кога ја започна својата 426-та недела на таа позиција.Новак во споредба со претходната недела загуби бодови поради лошиот резултат на Мастерсот во Рим, сега има 9.860 и пред него се важни денови и недели.Србинот пред Ролан Гарос кој започнува на 26 мај ќе игра во Женева на турнирот од серијата 250, каде ќе се обиде да ја подобри формата пред да замине во Париз и да се обиде да ја одбрани титулата и 2.000 бодови.
Believe, Achieve, Succeed. Another achievement ! 426 Weeks #1 BRAVO! ( PS .Haters cry more ) #NoleFam @novakfoundation #Djokovic pic.twitter.com/oMbct5hwIv— Freda (@freda_toit) May 20, 2024
Единствено е сигурно дека промената нема да се случи пред крајот на Ролан Гарос, а во Париз Србинот ќе мора да направи добар резултат за да остане на првото место.Јаник Синер е втор на АТП листата со 8.770 бодови и го чека нов неуспех на Новак и елиминација пред финалето, додека ситуацијата е малку потешка за Алкараз бидејќи е трет со 7.300 бодови.Промени имаше и на врвот на табелата, бидејќи Александар Зверев како шампион на Рим го мина Данило Медведев, а Хуберт Хуркач – Стефанос Циципас.АТП листа:
Новак Ѓоковиќ 9.860

Јаник Синер (Италија) 8.770

Карлос Алкараз (Шпанија) 7.300

Александар Зверев (Германија) 6.345

Данил Медведев (Русија) 6.295

Андреј Рубљов (Русија) 4.700

Каспер Руд (Норвешка) 4.185

Хуберт Хуркач (Полска) 3.885

Стефанос Циципас (Грција) 3.700

Григор Димитров (Бугарија) 3.615
…..52. Ласло Џере 96055. Миомир Кечмановиќ 890 г59. Душан Лајовиќ 890 г131. Хамад Меѓедовиќ 492

Пронајдете не на следниве мрежи: