Природен лек од смреки за шеќерна болест

Природен лек од смреки за шеќерна болест.

Смреката е билка која доаѓа од фамилијата Cupressaceae, а поради својата употреба е позната под разни имиња, а некои од нив се: брина, црна смрека, клека, смрчика и сл.

Сокот од смрека успешно лекува шеќерна болест, а она што ќе ви биде потребно за овој рецепт е:

1 лимон

500 г смрекинки (бобинки)

3 литри вода

Ова е најбрзиот и најефикасниот лек против тртки – потребни ви се само 2 работи и 30 денари

Постапка:

Подгответе стаклена тегла од 3 литри и во неа ставете смрека и прелијте со вода речиси до врвот. Исцедете лимон и додадете сок, па оставете да отстои неколку дена.

Кога бобинките ќе започнат да паѓаат на дното, тогаш е подготвен за употреба.

Сокот засладете го по сопствен избор, но најдобро е со стевија. Се пие во текот на денот, на гладно, помеѓу оброци. Се чува во фрижидер.

Нов сок можете да направите така што ќе додадете нова вода во теглата, но само доколку има уште бобинки кои лебдат на површината. Во оној момент кога сите бобинки ќе потонат на дното, тогаш треба да ги замените со нови.

РЕЦЕПТ: Чај од пченица за лекување на артритис и реума!

Освен сок, можете да направите и чај кој е многу корисен за вашето здравје.

Чајот од смрека ја чисти крвта, го јакне желудникот, поттикнува потење, го чисти црниот дроб, го дроби каменот во жолчка, бубрези и мочен меур.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.