Прстени за развод се новиот моден тренд! Го започна Емили Ратајковски, а еве што претставува

Стана сè попопуларно свршеничките прстени да се претвораат во „прстени за развод“ за да се прослави новооткриената независност.По разводот , некои жени го задржуваат, додека други го враќаат свршеничкиот прстен на својот поранешен партнер . Сепак, новиот тренд кој станува се попопуларен налага прстенот да го претворите во таканаречен „прстен за развод“. На овој начин ќе ја прославите својата новопронајдена независност, како и следното поглавје од вашиот живот. Овој нов моден тренд е во подем благодарение на Емили Ратајковски , која по финализирањето на разводот од поранешниот сопруг Себастијан Бур МекКлард, објави на Инстаграм како свршеничкиот прстен го претворила во два „разводни прстени“ токму за да ја прослави својата независност.Идејата стана толку популарна, всушност, што златарите почнаа да додаваат прстени за развод како своја категорија производи во нивните продавници, пренесува RealSimple . Дипломиран гемолог Рејчел Акмакџијан објасни точно каков е трендот.мили Ратајковски– Традиционално, вереничките и венчалните прстени симболизираат посветеност и единство меѓу партнерите. Разводните прстени, пак, го означуваат крајот на бракот и ја слават новопронајдената независност – вели Рејчел.Таа додава дека „вереничките и венчалните прстени честопати може да имаат помала вредност за препродажба кога се поврзуваат со развод или раскинување . Сепак, овој нов тренд го промени наративот со пренаменување на накитот во нешто ново, со поинакво и позитивно значење.Прстени за развод како зајакнувањеПрстените за развод може да се разликуваат по дизајн и значење, и на крајот ќе зависат од оној што ги носи. – Жените обично прават нов модерен прстен од свршеничкиот прстен, а го носат на прстот или го префрлаат на друг прст – открила Рејчел.Додека вереничките прстени симболизираат посветеност и единство, прстените за развод претставуваат „овластување, затворање или одбележување на ново поглавје во нечиј живот“, објасни Рејчел.Дизајнот на вереничкиот прстен треба да биде целосно поврзан со вашиот стил.– Одберете нешто што би се вклопило во вашиот секојдневен животен стил бидејќи овие прстени се наменети да се носат почесто, како потсетник на новите почетоци – рекла Рејчел.„Кога го барате идеалниот прстен за развод, клучно е да најдете локален златар или онлајн продавач кој е специјализиран за работа по нарачка за да бидете сигурни дека тие го имаат вистинското искуство за да го направат прстенот како што треба“, рече Рејчел.

Пронајдете не на следниве мрежи: