ПУТИН ГИ ОБЈАСНИ ПРИЧИНИТЕ ЗА ДЕСТРУКТИВНИТЕ НАПАДИ: Целта на нападот на енергетскиот систем е демилитаризација на Украина

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека бомбардирањето на украинската енергетска мрежа, што доведе до широки прекини на електричната енергија, е дел од постигнувањето на целта на Русија за „демилитаризација“ на Украина.„Ние тргнуваме од принципот дека на овој начин имаме влијание врз воено-индустрискиот комплекс на Украина“, рече Путин за време на средбата во Кремљ со неговиот белоруски колега Александар Лукашенко.Путин, исто така, рече дека бомбардирањата се одговор на неодамнешните украински напади насочени кон руската енергетска инфраструктура, особено рафинериите.„Неодамна забележавме серија напади врз нашите енергетски капацитети и бевме должни да одговориме“, рече тој.Тој рече дека руската војска не ги нападнала украинските електрични инсталации оваа зима „од хуманитарни причини“.„Не сакавме социјалните инфраструктури, болниците и слично да останат без струја“, рече рускиот претседател.Во текот на зимата 2022/2023 година. Руските напади ја оштетија енергетската инфраструктура и оставија илјадници луѓе во студ и темнина долги периоди.Оваа зима, украинската електрична мрежа беше помалку мета до март и почетокот на новиот бран бомбашки напади насочени кон неа.Денеска околу 40 руски ракети и исто толку беспилотни летала беа повторно насочени кон украинската електрична мрежа, па украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика своите западни сојузници што поскоро да ја снабдат земјата со системи за противвоздушна одбрана.

Пронајдете не на следниве мрежи: