Путин е подготвен да ја прекине војната во Украина: Ова се условите кои на Киев нема да му се допаднат!

Рускиот претседател Владимир Путин е подготвен да стави крај на војната во Украина со тоа што ќе се согласи на прекин на огнот со кој се признаваат сегашните борбени линии на фронтот, изјавија за Ројтерс четири руски извори, додавајќи дека Путин е подготвен да продолжи да се бори доколку Киев и Западот не одговорат позитивно. Тројца извори запознаени со дискусиите во придружбата на Путин изјавија дека рускиот функционер изразил фрустрација на мала група советници поради, како што смета, обидите на Западот да ги попречат разговорите и одлуката на украинскиот претседател Володимир Зеленски да ги одбие разговорите, објави Ројтерс во ексклузивна изјава.– Путин може да се бори додека е потребно, но Путин е подготвен и за прекин на огнот – за замрзнување на војната – изјави висок руски извор, кој соработувал со Путин и има познавање за разговорите на највисоко ниво во Кремљ.Тој, како и другите цитирани извори во оваа приказна, зборуваше под услов да остане анонимен поради чувствителноста на темата.Ројтерс разговараше со вкупно пет луѓе кои работат или работеле со Путин на високо ниво во политичкиот и деловниот свет.Петтиот извор не го коментираше замрзнувањето на војната со сегашните фронтови, пренесува „Јутарњи лист“.

Пронајдете не на следниве мрежи: