,Путин потпиша закон против ЛБГТ пропаганда: Еве што cè е забрането во Русија!

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон поврзан со интернет, медиуми, книги, аудиовизуелни услуги, кинематографија и рекламирање.

Во согласност со основниот закон, се зголемува бројот на забранети информации кои можат да им се пласираат на децата, како што се пропаганда и демонстрации на нетрадиционални сексуални односи и (или) кои укажуваат на предноста на тие односи, како и информации кои можат предизвикуваат децата да сакаат да го променат полот.

Воведена е нова поделба на термините за да се разјаснат значењата на „демонстрација“ и „пропаганда“.

Се воведува задолжителна претплата и дополнителни технички средства за заштита на пристапот до телевизиски и радио содржини, што е забрането за деца, како и утврдување возраст во рекламните материјали од таа содржина.

Дополнително, се прошируваат барањата за огласи, кои не смеат да содржат информации што покажуваат нетрадиционални сексуални односи или укажуваат на предноста на таквите односи.

Законот забранува пропаганда на нетрадиционални сексуални односи или укажува на предноста на таквите односи, меѓу другото, пропаганда на педофилија меѓу Русите, како кај возрасните, така и кај малолетните граѓани.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.