Путин сака космичка нуклеарна енергија

Рускиот претседател Владимир Путин побара од надлежните министри и раководители на руската вселенска агенција Роскосмос и агенцијата за нуклеарна енергија Росатом да донесат одлука за доделување средства за проектот за развој на вселенска нуклеарна енергија од 2024 година.„Со учество на државната корпорација Роскосмос и државната корпорација Росатом, донесуваат одлуки за доделување, почнувајќи од 2024 година, буџетски средства од федералниот буџет во износ неопходен за спроведување на мерките предвидени за федералниот проект Развој на космичка нуклеарна енергија. во Русија“, се наведува во наредбите, пренесува РИА Новости.Путин особено го нагласи спроведувањето на мерките за развој на постојната научна и техничка база во областа на космичката нуклеарна енергија, наведува агенцијата.

Пронајдете не на следниве мрежи: