Ракометарите стартуваат со подготвките за двомечот со Шпанија

Ракометната репрезентација на Македонија, во петок, ќе ги започне подготовките за квалификацискиот двомеч со актуелниот светски првак Шпанија.Новиот селектор на репрезентацијата, хрватскиот стратег за овие натпревари повика 19 ракометари, 13 од нив се играчи на Металург (7) и Вардар Про (6).Репрезентативците првиот собир ќе го имаат во хотелот „Александар Палас“ во 12 часот.1.Златко Даскалоски – РК ВАРДАР ПРО2. Никола Митревски – РК МЕТАЛУРГ3. Борко Ристовски – ГУМЕРСБАХ4. Владимир Недановски – РК ВАРДАР ПРО5. Гоце Ојлески – РК ВАРДАР ПРО6. Владимир Темелков – БАШАРАЖ7. Гоце Георгиевски – РК МЕТАЛУРГ8. Ванчо Димовски – РК МЕТАЛУРГ9. Никола Маркоски – РК ВАРДАР ПРО10. Стојанче Стоилов – РК ВАРДАР ПРО11. Наумче Мојсовски – РК МЕТАЛУРГ12. Аце Јоновски – РК МЕТАЛУРГ13. Велко Маркоски – РК МЕТАЛУРГ14. Филип Лазаров – РК ВАРАДАР ПРО15. Филип Миркуловски – РК МЕТАЛУРГ16. Горан Кузманоски – ОДЕРХЕИ17. Бранислав Ангеловски – КОНСТАНЦА18. Кирил Лазаров – АТЛЕТИКО МАДРИД19. Лазо Мајнов – ЕЛЕВЕРУБРезерви:1. Милан Левов – РК МЕТАЛУРГ2. Златко Мојсоски – РК МЕТАЛУРГМакедонија против Шпанија првиот меч ќе го одигра во среда на 3.април, во арената „Борис Трајковски“ со почеток во 17:45 часот, реваншот во Шпанија на програмата ќе биде на 7.април.На табелата во квалификациската А група за пласман на Европското првенство во Данска во 2014 година води Шпанија со четири бодови, Македонија и Португалија имаат по два додека Швајцарија е без освоен бод.
МакфаксРакометната репрезентација на Македонија, во петок, ќе ги започне подготовките за квалификацискиот двомеч со актуелнио

Пронајдете не на следниве мрежи: