Раста може да помине 12 години во затвор?

Српскиот рапер Стефан Ѓуриќ Раста би можел да помине 12 години во затвор, а постои можност да помине и само со парична казна.
Имено, на раперот кој е уапсен во петокот во центарот на Белград, му се става на товар кривично дело произвоство и пуштање во промет на опојни дроги, по што му беше одреден притвор од 48 часа.
Причина за тоа е килограм дрога која била пронајдена при претрес извршен во станот на Раста. Претходно кај него биле пронајдени 5 грама марихуана.
Раста денеска треба да биде сослушан во обвинителството. Поради наведеното кривично дело тој би можел да помине во затвор 12 години.
Со раперот бил приведен уште еден маж кај кого полицијата пронашла кокаин.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.