РЕЗУЛТАТИ ОД „РЕФЕРЕНДУМИТЕ“: Дури 93,11 „ЗА“ обединување на Запорожје со Русија!

Врз основа на прелиминарните резултати, 93,11 отсто од жителите го поддржаа обединувањето на областа Запорожје со Русија, објави регионалната изборна комисија.

РЕЗУЛТАТИ ОД „РЕФЕРЕНДУМИТЕ“: Дури 93,11 „ЗА“ обединување на Запорожје со Русија!

Во градот Мелитопол 96,78 отсто гласале за анексија, а во Мелитополскиот округ 90,01 отсто, пренесува ТАСС.

Според прелиминарните резултати, 94,1 отсто од луѓето во градот Берџанск го поддржале приклучувањето кон Русија, а 89,6 отсто во истоимената област.

Во некои други региони, нивото на поддршка се движеше околу 90 проценти.

Во Керсон, 87,05 отсто „за“

Врз основа на 100 отсто од преброените гласачки ливчиња во областа Керсон, 87,05 отсто од населението го поддржа влезот во Руската Федерација, изјави вечерва претседателката на регионалната изборна комисија Марина Захарова.

– Вкупно 497.051 граѓанин гласаа за приклучување кон Русија, што е повеќе од 50 отсто од сите регистрирани гласачи и го прави референдумот валиден – рече Захарова, пренесува ТАСС.

Американската амбасадорка во Обединетите нации, Линда Томас-Гринфилд денеска ќе поднесе резолуција до Советот за безбедност на Обединетите нации со која ќе ги осуди референдумите што Русија ги спроведе во четири украински региони, објави неименуван американски претставник.

Во извештајот на Ројтерс се наведува дека резолуцијата, која САД ќе ја презентираат заедно со Албанија, ќе ги повика земјите-членки да не признаат никаков променет статус на овие региони, истовремено повикувајќи се на Русија да ги повлече своите трупи од територијата на соседна Украина.

САД поднесоа резолуција против референдумот до Советот за безбедност на ОН

Руската мисија во Обединетите нации во Њујорк не одговори веднаш на барањето за коментар.

Имајќи предвид дека Русија има можност да стави вето на таквата резолуција, амбасадорот Томас-Гринфилд ќе предупреди дека Вашингтон би можел да побара да ја претстави резолуцијата пред Генералното собрание на ОН, изјави неименуван извор на Ројтерс.

Американската амбасадорка во Обединетите нации, Линда Томас-Гринфилд денеска ќе поднесе резолуција до Советот за безбедност на Обединетите нации со која ќе ги осуди референдумите што Русија ги спроведе во четири украински региони, објави неименуван американски претставник.

Во извештајот на Ројтерс се наведува дека резолуцијата, која САД ќе ја презентираат заедно со Албанија, ќе ги повика земјите-членки да не признаат никаков променет статус на овие региони, истовремено повикувајќи се на Русија да ги повлече своите трупи од територијата на соседна Украина.

Руската мисија во Обединетите нации во Њујорк не одговори веднаш на барањето за коментар.

Имајќи предвид дека Русија има можност да стави вето на таквата резолуција, амбасадорот Томас-Гринфилд ќе предупреди дека Вашингтон би можел да побара да ја претстави резолуцијата пред Генералното собрание на ОН, изјави неименуван извор на Ројтерс.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.