Рецепти за лесни салати за вечера

Правилото да се вечера до шест часот одамна е застарено. Тоа повеќе не му одговара на модерниот и брз начин на живот. Него можете да го замените со неколку едноставни правила: вечерајте три часа пред спиење, исфрлети ги јагленхидратите, немојте да јадете пред телевизор, внимавајте на големината на порцијата и бирајте лесни салати.

Рецепти за лесни салати за вечера

Ви нудиме избор од неколку лесни салати. Зачинете ги со масло, сок од лимон, сен, јогурт, а она што е најважно е дека нема да чуствувате тежина во стомакот.

Салата со сенф

Состојки:
– 260 гр. зелена салата
– 3 домати
– 2 краставици
– 1 кромид
– коријандер
– магдонос
– 2 чешниња лук
– 1 лажица сенф
– 80 гр тврдо сирење
– сол и бибер по вкус

Подготовка
Зеленчукот убаво измијте го. Салатата искинете ја со раце. Исечете ги краставиците, доматот и кромидот. Нарендајте сирење. Имешајте го сирењето со јогуртот, сенфот и испасираниот лук.
Измешајте ги сите состојки во длабок сад за салата. На крајот зачинете по вкус.

Салата со пилешко и соја сос

Состојки:
– 1 домат
– 1 краставица
– 200 гр. билешко бело месо
– 1 супена лажица соја сос
– 100 гр. зелена салата
– 1 чешне лук
– маслино масло по желва
– сол и бибер

Подготовка:
Белото месо исечете го на парчиња. Маринирајте го во соја сос и лук 20 минути. Потоа испржете го додека не стане златно кафено.
Измијте ја салатата, искинете ја со раце и ставете ја во длабока чинија. Исечете ги краставицата и доматот, и ставете ги во чинијата.
Зачинете по желба.

Рецептите продолжуваат на страна 2 подолу:

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.