РЕЦЕПТ ЗА ДОМАШЕН СЛАДОЛЕД ОД ЛИМОН: Освежувачки десерт за топлите денови во само неколку чекори

Брзите задоволства што не се готват се одлични кога надвор е ужасна топлина. Сладоледот е најдобрата опција, а домашниот е секогаш подобра опција од купечкиот. Направете го од неколку состојки и за 5 минути. Можете да го послужите со сладолед со друг вкус, како чоколадо или вишни, но и со лава колач.
Состојки:
375 мл слатка павлака
300 ml засладено кондензирано млеко
120 мл сок од лимон
кора од 4 лимони
неколку капки жолта прехранбена боја
Подготовка:
Додадете сок од лимон и кора од лимон во кондензираното млеко и измешајте. Изматете ја слатката павлака, па соединете ја со кондензирано млеко. Додадете неколку капки жолта боја и промешајте. Истурете во калап и покријте го со фолија, ставете во замрзнувач.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.