Рецепт за домашен сок од јагоди од 4 состојки

Ако сакате јаготките да ги претворите во природен сок, овој лесен рецепт ќе ви се најде додека трае нивната сезона.
Потребни ви се само 4 состојки:
5kg јагоди
500g шеќер
1 лимон
1,5 до 2 литри вода


Подготовки:
Јагодите добро измијте ги, исчистете ги и изблендирајте ги во миксер.
Ставете ги во големо тенџере, додадете го сокот од лимон и шеќерот, а потоа постепено додавајте вода додека не ја добиете саканата густина.
Варете на тивко додека течноста не зоврие.
Шишињата за сок загрејте ги и додеа се топли претурете го топлиот сок. Добро затворете и оставете ги во рерна, претходно загреана на 90 степени и исклучена, околу 1 час.
Сокот е готов!

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.