Рецепт за печени њоки со сирење што се топат во устата

Можете да ги направите њоките и сами, но ако сакате да го скратите времето за подготовка на само половина час, користете готови.
Рецепт за печени њоки со сирење што се топат во устата
Потребни состојки:
500 гр готови њоки
150 гр моцарела
120 гр пушени колбаси
2 лименки сечкани домати од 400 гр
1 лажичка шеќер
1 кромид
2 чешниња лук
2 лажици маслиново масло
грст свеж босилек
сол и бибер по желба
Начин на подготовка:


1. Загрејте го маслото во тава на умерена температура и промешајте ги ситно исечканиот кромид и лук.
2. Додајте ги пушените колбаси исечкани на помали парчиња и оставете да се готви сè заедно уште пет минути.
3. Додајте ги доматите и шеќерот. Измешајте сè добро и зачинете со сол и црн пипер.
4. Кога смесата ќе зоврие, додајте ги њоките и гответе сè сите заедно пет до седум минути, мешајќи повремено.
5. Кога њоките ќе бидат термички обработени, промешајте половина од ренданата моцарела и малку свеж босилек.
6. Покријте ја површината на тавата со остатокот од сирењето и ставете ја во рерна загреана на 200 Целзиусови степени околу 10 минути, додека не порумени сирењето.
7. Послужете со сезонска салата. Добар апетит!

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.