Рецепт за тесто за пица: Потребни ви се само 2 состојки!

Дали знаете дека можете и сами да направите тесто за пица дури и ако не сте вешти во кујната? Прочитајте го нашиот рецепт во продолжение!

Потребни состојки:
245 грама грчки јогурт
220 грама брашно

Рецепт за тесто за пица: Потребни ви се само 2 состојки!

Начин на подготовка:

Измешајте го брашното со грчкиот јогурт. Мешајте ги состојките сè додека не добиете мазно тесто.

Добиената смеса префрлете ја на набрашнета површина и развлечете ја до саканата форма. Ако тестото се лепи за прстите при виткање, додадете уште брашно.

Премачкајте го тестото со доматен сос и додадете ги преостанатите додатоци. Печете во загреана рерна на 200 степени целзиусови околу 20 минути.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.