РЕЦЕПТ: Чај од пченица за лекување на артритис и реума!

РЕЦЕПТ: Чај од пченица за лекување на артритис и реума!

Оние кои се грижат за своето здравје повремено треба да си приготвуваат чај од пченица кој е исклучително делотворен за лекување артритис. Покрај тоа, овој чај лекува и реума, па можете да заборавите на болките во коските и зглобовите предизвикани од овие состојби, а многу луѓе тврдат дека чајот од пченица може да помогне и во лекување на некои видови рак. Чајот од пченица е богат со витамини Б-комплекс а лекува и вирози. Пржените зрна пченица се одлични за чистење на целото тело.

Природен лек од смреки за шеќерна болест

Потребни состојки:

500 г пченица

200 мл мед

вода

Постапка:

Пченицата добро исперете ја во вода па исушете ја на хартиена салветка. Потоа ставете ја во сува тава и истостирајте ја, непрестајно мешајќи со дрвена лажица. Печете додека зрната да започнат да потпукнуваат. Препечените зрна ставете ги во чајник и прелијте со зовриена вода. Продолжете со готвење уште околу 25 минути на тивок оган, па тргнете и поклопете. Оставете да отстои 5 минути па додадете мед. Потоа, чајот е спремен за употреба.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.