РКЕ донесе одлука, поевтинуваат бензините

О Д Л У К А за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт.

– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 58,00 (денари/литар)
– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 60,00 (денари/литар)
– Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 49,50 (денари/литар)
– Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 49,00 (денари/литар)
– Мазут М-1 НС – 25,831 (денари/килограм).

Цените на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се намалуваат по половина денар, па еден литар од овие горива ќе чини 58, односно 60 денари.

Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото се намалува за еден денар, па литар дизел ќе чини 49,50 денари.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.