Роналдињо уапсен во Парагвај

Поранешниот бразилски репрезентативец Роналдињо беше уапсен во Парагвај со неговиот брат Роберто, кој му беше агент за време на активната кариера.
Двајцата се приведени за користење лажни пасоши, според кои се идентификувале како Парагвајци. На 39-годишниот поранешен легендарен играч не му е дозволено да го напушти Бразил и неговиот меѓународен пасош беше одземен во јули годинава. заради неплатена казна за еколошки криминал.

Според публикацијата во „Ла Насион“, цитирана од „Гол“, тој и неговиот брат биле на одмор во „Resort Yacht & Golf Club Paraguayo“ и нивното апсење се случило во средата.
Деновиве се очекуваат повеќе детали, но засега е познато дека поранешниот играч на Барселона и Милан билна Парагвај на покана на сопственикот на казиното, Нелсон Белоти.
Роналдињо е Светски шампион за 2002 година со Бразил и освојувач на „Златната топка“ во 2005 година.
Фудбалерот ја прекина својата кариера во 2015 година.
Интересно, и покрај неговата забрана за патување, Роналдињо беше избран за амбасадор за туризам во Бразил.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.