Ројтерс ОТКРИВА: Асистентот на Путин склучил договор со Киев пред војната? ПУТИН ГО ОДБИЛ!

Новинската агенција Ројтерс утринава објави ексклузива дека специјалниот претставник на Русија за решавање на украинскиот конфликт му рекол на рускиот лидер кога започнала војната дека склучил привремен договор со Киев што ќе го задоволи барањето на Русија Украина да остане надвор од НАТО, но Путин одбил и продолжил со неговата воена кампања.

Ројтерс ОТКРИВА: Асистентот на Путин склучил договор со Киев пред војната? ПУТИН ГО ОДБИЛ!

Агенцијата известува дека, според тројца луѓе блиски до руското раководство, пратеникот со украинско потекло Дмитриј Козак му рекол на Путин дека верува оти договорот што го постигнал ја отстранил потребата Русија да продолжи со својата голема окупација на Украина. Ројтерс е првиот што известува за препораката на Козак до Путин да го усвои договорот.

Путин во неколку наврати пред војната тврдеше дека НАТО и неговата воена инфраструктура се доближуваат до границите на Русија со прифаќање на нови членки од Источна Европа и дека алијансата сега се подготвува да ја вклучи и Украина. Путин јавно кажа дека тоа претставува егзистенцијална закана за Русија, што го поттикна да реагира.

Кремљ: Тоа нема никаква врска со реалноста

Но, и покрај неговата претходна поддршка за разговорите, Путин јасно стави до знаење кога му беше претставен договорот за Козак дека отстапките за кои преговараше неговиот помошник не одеа доволно далеку и дека тој ги прошири своите цели на анексија на делови од украинската територија, велат изворите.

Договорот беше отфрлен, а на 24 февруари Русија изврши инвазија.

Запрашан да ги коментира пишувањата на Ројтерс, портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков рече: „Тоа нема апсолутно никаква врска со реалноста. Такво нешто никогаш не се случило. Тоа е апсолутно неточна информација“.

Да потсетиме дека во ноември 2021 година, Песков ги опиша обвинувањата дека Русија се подготвува да ја нападне Украина како „шуплива и неоснована“ измислица од западните медиуми.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.