РУСИТЕ КАЈ ХЕРСОН СЕ ИЗБРУКАА: Зад себе оставија куп борбени возила и тенкови, УКРАИНЦИТЕ ЛИКУВААТ

Министерството за одбрана на Руската Федерација соопшти дека како дел од одлуката за напуштање на Херсон, „трупите маневрираат на подготвени позиции на левиот брег на реката Днепар, во строга согласност со одобрениот план“.

Сепак, украинските медиуми масовно објавуваат снимки од опремата напуштена при повлекувањето на руската армија. Сето ова потсетува на снимките од регионот Харков, а руската јавност прашува како повторно се повторува, бидејќи постоеше верување дека нема да се повторат вакви болни грешки.

Воениот аналитичар Борис Рожин ја коментира снимката од напуштениот автомобил Тајфун за порталот Полит Навигатор.

„Уништувањето на каква било воена опрема е прашање на партали и мала количина бензин. Така, во Јемен Хутите уништија стотици парчиња разновидна опрема. Во нашиот случај, продолжуваме да гледаме напуштена опрема, која едноставно е оставена на непријателот без уништување. „Не се знае дали има напори да се смени оваа практика, како и да се казнат одговорните за таквото префрлање на средства на непријателот“, вели експертот.

Својата збунетост ја изрази и воениот комесар Герман Куликовски, автор на телеграмскиот канал Постарата Еда.

„Не знам како да го разберам ова зло на нашата армија. Очигледно, немаше доволно опрема донирана на Украинците во близина на Суми, Изум, Харков. Сè додека нема строги казни за напуштена и неуништена опрема, ништо нема да се промени. Запали, а не напуштај, забележува воениот командант.

Борецот на баталјонот Ахмат Генадиј Дубовој на сличен начин оценува што се случува.

„Украинските телеграмски канали објавуваат снимки од заробена руска опрема напуштена во близина на Керсон… Зошто му даваме работни борбени возила на непријателот? Од чија општа плата ќе се одбие ова?

„Луѓето кои оставиле опрема за непријателот треба да бидат судени од воен суд како луѓе кои соработувале со непријателот“, вели воениот експерт Владислав Шуригин.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.