Русите незаплашени од заканите на Путин, присуствуваа на погребот на Навални – Кремљ испрати тешка полиција во црквата

Руските власти побараа погребната церемонија на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални да се изврши приватно и без големи собири.Навални почина во руска ќелија на Арктикот додека рускиот претседател Владимир Путин е обвинет за неговото убиство.Иако не е дозволено да се одржи јавна церемонија, луѓето почнаа да се собираат пред црквата во Москва за да му кажат последно збогум на 47-годишниот, пишува skynews .⚡️ The funeral of Alexei Navalny is scheduled to take place todayThere are reports that police cars and riot police are being deployed to the location of the funeral. pic.twitter.com/3qEKNl3bP4— NEXTA (@nexta_tv) March 1, 2024Meanwhile, people are gathering at the temple to bid farewell to NavalnyThe funeral is scheduled to begin in three hours. pic.twitter.com/UQ2C0ZdBgi— NEXTA (@nexta_tv) March 1, 2024Се известува дека многу полициски сили се испратени на местото каде што ќе започне погребната церемонија на најголемиот критичар на Кремљ.Во меѓувреме, погребалните компании одбиваат да го носат мртвото тело на политичарот откако добиле закани.Инаку, Навални почина на 16 февруари во руски затвор, каде што издржуваше неколку казни по измислени обвиненија. 

Пронајдете не на следниве мрежи: