Русите планираат напад? Зеленски најави: Целата држава се подготвува…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во вечерашното обраќање изјави дека Русите подготвуваат нови напади.

„Сè додека имаат проектили, нема да мируваат. Неделата што почнува може да биде тешка како и онаа што изминува. Нашите одбранбени сили се подготвуваат. Целата земја се подготвува. Ги разработуваме сите сценарија, вклучително и со партнерите. “, рече Зеленски.

Зеленски побара од граѓаните да внимаваат на воздушните предупредувања. Правиме и ќе направиме се за да ја зајакнеме одбраната“, рече Зеленски.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.