Русија го повика германскиот амбасадор поради објавените воени разговори меѓу офицерите

– Русија денес го повика германскиот амбасадор во Москва, Александар Ламбсдорф, поради објавените воени дискусии меѓу германските офицери минатата недела.Руските медиуми објавија дека Ламбсдорф влегол во зградата на Министерството за надворешни работи на земјата и подоцна ја напуштил зградата без да даде коментар на новинарите.Руското Министерство за надворешни работи допрва треба да објави соопштение за ова прашање.Ламбсдорф беше повикан поради тоа што руските медиуми во петокот споделија 38-минутна снимка од разговор на германски офицери во која тие зборуваа за теоретската можност Украина да користи германски крстосувачки ракети Таурус.Снимката вклучува и дискусии за потенцијалниот напад на Украина врз мостот Керч што ја поврзува континентална Русија со Крим, кој Москва незаконски го анектираше во 2014 година.Еден ден подоцна, германскиот канцелар Олаф Шолц вети брзо разјаснување на прашањето, кое тој го опиша како „многу сериозна работа“, за време на состанокот со претставниците на германските медиуми на маргините на неговата посета на италијанскиот главен град Рим.Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, исто така потврди дека Ламбсдорф бил повикан, велејќи им на новинарите дека протекувањето сугерира дека плановите на Берлин за напад на Русија се „суштински и конкретно“ разговарани.Тој, исто така, изрази надеж дека ќе добие некои резултати од истрагата за која објави Шолц.

Пронајдете не на следниве мрежи: