РУСИЈА ИЗГУБИ ПОВЕЌЕ АВИОНИ ВО УКРАИНА ОТКОЛКУ ЗА 10 ГОДИНИ ОД ВОЈНАТА ВО АВГАНИСТАН: Се огласи првиот човек на украинската армија!

„За време на целосната агресија, Русија загуби двојно повеќе авиони во Украина отколку што Советскиот Сојуз загуби за време на десетгодишната војна во Авганистан“, ова го соопшти врховниот командант на вооружените сили на Украина Валериј Залужњи. неговиот Телеграмски канал, пренесува украинската новинска агенција.

РУСИЈА ИЗГУБИ ПОВЕЌЕ АВИОНИ ВО УКРАИНА ОТКОЛКУ ЗА 10 ГОДИНИ ОД ВОЈНАТА ВО АВГАНИСТАН: Се огласи првиот човек на украинската армија!

„За време на сеопфатната агресија, бранителите на Украина уништија двојно повеќе руски авиони отколку што СССР загуби за време на десетгодишната војна во Авганистан – 278 руски авиони во Украина во споредба со 118 советски авиони во Авганистан. Истиот срам за Руската Федерација и ќе предизвика нејзино уништување“, напиша Залужни.

Како што претходно објави Украинската новинска агенција, според известувањето на Генералштабот на вооружените сили на Украина, загубите на руските војници на 2 ноември се зголемиле за 730 лица на 74.000 загинати.

Од 24 февруари до 8 ноември, непријателот загуби 277 авиони, 258 хеликоптери и 1.442 оперативно-тактички беспилотни летала.

Според Министерството за одбрана на Обединетото Кралство, загубите на руската војска во оклопни возила во Украина достигнаа 40 единици дневно во средината на октомври.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.