РУСИЈА ИСПРАТИ 87.000 НОВИ ВОЈНИЦИ НА ФРОНТОТ: Мобилизирани регрути испратени во борбени области по обуката

87.000 лица од вкупно 300.000 поканети во рамките на делумната мобилизација се испратени во борбени области каде се извршуваат задачи за специјални воени операции (СВО), изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

РУСИЈА ИСПРАТИ 87.000 НОВИ ВОЈНИЦИ НА ФРОНТОТ: Мобилизирани регрути испратени во борбени области по обуката

„По дополнителна обука и борбена координација, 87 илјади луѓе беа испратени во областите на воените дејствија“, рече Шојгу на прес-конференција.

Тој рече дека во работата со мобилизираните биле вклучени околу 3.000 инструктори кои стекнале борбено искуство за време на СВО.

„Борбената координација на формираните единици е завршена на полигоните. Главните напори се насочени на теренска обука, способност за користење на комуникации, навигација и извидување. Над три илјади инструктори кои стекнале борбено искуство за време на специјалната воена операција беа вклучени во обуката“, рече Шојгу.

Според него, во центрите за обука се обучуваат екипи на борбени возила и тенкови, артилерци, снајперисти, специјалисти за беспилотни летала, електронско војување и други.

Воедно, министерот за одбрана уште еднаш го привлече вниманието на командантите на воените окрузи и Северната флота на потребата од користење на формираните единици заедно со единиците кои веќе учествуваат во акциите.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.